Porady

Nasz blog to miejsce, w którym znajdziesz porady oraz inspiracje dotyczące kamienia naturalnego. Obserwuj nas! Jeżeli nie znalazłeś na naszej stronie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania to napisz do nas, a my na pewno nie pozostawimy Cię bez odpowiedzi.

Pielęgnacja płytek kamiennych…jak pielęgnować, czym impregnować

Kamień naturalny jest jednym z najpiękniejszych i najtrwalszych materiałów wykorzystywanych do aranżacji wnętrz. Jak każdy materiał naturalny, aby zachować swoje piękno na długie lata, kamień wymaga dobrej impregnacji oraz odpowiedniego traktowania. Aby kamień utrzymał swoje właściwości oraz naturalne piękno na długi czas muszą zostać zachowane odpowiednie zasady pielęgnacji. Poszczególne grupy kamienia różnią się od siebie m. in. wytrzymałością na ścieranie, twardością, stopniem absorpcji wody, itd.

Aby móc zadbać odpowiednio o kamień zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi wskazówkami pielęgnacji i najczęściej zadawanymi pytaniami.

Dlaczego należy impregnować kamień?

Kamień naturalny powinien być poddawany regularnej impregnacji. Każdy kamień czy fornir kamienny  poprzez użytkowanie ulega eksploatacji, a w jego strukturze pojawiają się mikroszczeliny. Celem impregnacji jest ich likwidacja oraz utworzenie na powierzchni kamienia warstwy ochronnej, która zapobiega wnikaniu ciężkiego do usunięcia brudu w szczeliny powstałe na powierzchni. Na każdym środku do impregnacji widnieje instrukcja zastosowania podana przez producenta. Ponadto zalecane jest, aby kamienie mocno absorbujące wodę, np. piaskowce zostały poddane impregnacji w celu zamknięcia mikroszczelin co zapobiega wchłanianiu wody lub innych cieczy.

Jak często powinno się impregnować kamień?

Kamień należy impregnować raz na kilka lat i jest to okres zazwyczaj od 3 do 4 lat. Impregnacja to stała i bardzo trwała ochrona przed użytkowaniem, plamami wody lub cieczy czy tłuszczu. Producenci środków impregnujących indywidualnie zalecają sposób zastosowania.

Kamień elewacyjny naturalny powinien być impregnowany przede wszystkim w tym celu, by przetrwał w dobrym stanie długie lata, nie tracąc swoich właściwości. Impregnacja pozwala też na zachowanie przez kamień jego urody i naturalnego piękna. Kamień naturalny na ścianę czy podłogę to prosty sposób na uszlachetnienie wnętrza, jednak by nie tracił na swojej atrakcyjności musi być impregnowany. Czynność tę można wykonać samemu lub zlecić ją wykwalifikowanym fachowcom. Dzięki zastosowaniu powłoki impregnującej okładzina kamienna jest odporna na wszelkie działania czynników zewnętrznych które mogłyby doprowadzić do korozji materiału. Nowoczesne preparaty impregnujące mają właściwości hydrofobowe oraz oleofobowe . Mikroskopijna powłoka powoduje odpychanie kropel wody które spływają po powierzchni zbierając cząsteczki brudu. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie impregnatu wydobywającego kolor oraz podkreślającego strukturę kamienia naturalnego.

Czy kamień wymaga intensywnej pielęgnacji?

Do każdego rodzaju kamienia musimy podejść indywidualnie. Zdecydowanie więcej naszej uwagi będzie wymagał kamień pod prysznicem oraz na fartuchu kuchennym czy posadzce niż kamień na elewacji czy tzw ścianie telewizyjnej w salonie. Dlaczego tak jest ? Kamień w salonie zazwyczaj nie jest narażony na żadne czynniki zewnętrzne. Nie będzie się po nim lała woda, nie będzie narażony na częsty dotyk np. tłustymi palcami itp. Płytka kamienna, fornir kamienny czy duży marmurowy slab na multimedialnej ścianie jest najprościej mówiąc bezpieczny. Inaczej mają się sprawy kiedy kamień naturalny zamontujemy w łazience pod prysznicem gdzie często będzie narażony na wodę, kosmetyki, chemikalia do czyszczenia oraz ścieranie podczas pielęgnacji kabiny prysznicowej . Takie miejsce zdecydowanie wymaga więcej naszej uwagi i czujności. Również posadzka będzie bardziej narażona na ewentualne wchłanianie brudów z np. rozlanych cieczy. Jak wiemy każdy kamień nawet ten najtwardszy pod wpływem użytkowania ulega ścieraniu. Chodzimy w obuwiu, myjemy mopem co ma wpływ na ścieralność, a pierwszą warstwą, która będzie wytarta to właśnie środek impregnujący. Dlatego posadzki trzeba obserwować i w miarę potrzeby powtarzać na niej impregnację.

Podsumowując

Więcej uwagi – tam gdzie często użytkujemy czyli ścieramy, myjemy, narażamy na chemię np. łazienka, fartuch kuchenny. Impregnacja - powtarzana

Mniej uwagi – tam gdzie kamień nie jest często myty, ścierany , narażony na chemikalia np. ściana w salonie, elewacja Impregnacja - przynajmniej raz

W jaki sposób najlepiej utrzymać kamień w czystości?

Po montażu płytek kamiennych zdecydowanie zalecamy przynajmniej raz nałożyć na  kamień środek ochronny czyli impregnat .Środki te zapobiegają powstawaniu warstwy niewidzialnego pyłu, chronią kamień przed wnikaniem brudu i wilgoci, a jednocześnie mogą nasycać kolor. Dobrym wyborem do kamieni o większej chłonności jak np. łupek są Impregnaty Lovestoned . Wariant Impregnat-do-kamienia-Invisible-coating zabezpieczy łupek z zachowaniem jego naturalnej barwy natomiast Impregnat-do-kamienia-Intensive-color  zabezpieczy ale również nasyci kolor Twoich płytek utrzymując stałe wrażenie świeżości kamienia.

Jak pielęgnować kamień?

Pielęgnacja kamienia naturalnego nie jest ani zbyt wymagająca, ani uciążliwa. Zalecane jest, aby systematycznie używać specjalnych środków przeznaczonych jedynie do czyszczenia kamienia,  z odpowiednim PH. Unikamy kwaśnych środków ! Nie używamy środków do usuwania kamienia  czyli typowej chemii do mycia łazienek, które są powszechnie dostępne w sklepach z chemią lub marketach budowlanych. Używajmy tylko środków specjalnie stworzonych do mycia oraz pielęgnacji kamieni naturalnych. Świetny jest Skoncentrowany-plyn-do-mycia-kamienia od LoveStoned

Płyn do mycia kamienia oraz fornirów kamiennych StoneExpert Lovestoned