Ochrona oraz pielęgnacja kamienia

Ochrona oraz pielęgnacja kamienia

Ochrona i pielęgnacja kamienia

CZYM SĄ NANOPOWŁOKI?

Powłoki hydrofobowe to powłoki odpychające cząsteczki wody. Sprawiają one, że woda bardzo łatwo spływa z powierzchni materiału i nie pozostawia śladów. Dzięki temu zanieczyszczenia nie przylegają do powierzchni. Powierzchnie o właściwościach hydrofobowych powodują, że woda nie tworzy warstwy ciągłej, a pojedyncze krople i jest łatwa do usunięcia. Powłoki hydrofobowe mają również bardzo dobre właściwości użytkowe i powodują, że struktura zewnętrzna materiału jest lepsza niż powłoka nieuszlachetnionego podłoża.

Powłoki hydrofobowe zabezpieczają przed wnikaniem wody w podłoże. Obecność wody ma nie tylko destrukcyjny wpływ na materiał, ale dodatkowo pozwala na rozwój bakterii, grzybów, pleśni, glonów i alg. Zastosowanie powłoki hydrofobowej tworzy warstwę, która jednocześnie zapobiega wnikaniu wody i rozpuszczalnych soli, ale pozwala przy tym na przenikanie pary i innych gazów. Dzięki temu podłoże ma możliwość tzw. „oddychania”. Ograniczenie wnikania wody do materiałów pozwala także skutecznie ograniczyć jej szkodliwy wpływ na podłoże. Powłoki hydrofobowe SHiELDON niwelują negatywny wpływ środowiska wodnego, taki jak uszkodzenia w wyniku zamarzania, korozja, wykwity na powierzchni betonu, wypłukiwanie soli oraz pigmentów, wpływ kwaśnych deszczów, tworzenie kolonii mikroorganizmów czy blaknięcie.

Woda, w połączeniu z jonami w niej rozpuszczonymi, jest główną przyczyną występowania korozji. Dodatkowo powierzchnie szklane pod jej wpływem tracą przejrzystość i są narażone na szronienie i obladzanie. Zastosowanie powłoki hydrofobowej pozwala uzyskać doskonałe właściwości ochronne i znacząco przedłużyć czas eksploatacji, a wyroby szklane zyskują atrakcyjny wygląd i właściwości samooczyszczające.

Zachowanie kropel wody na takich powierzchniach nazywane jest „efektem lotosu” – woda przyjmuje postać odseparowanych kropli, które mogą przemieszczać się po jej powierzchni, bez przylegania do niej – zbierają one ze sobą cząsteczki brudu i kurzu, nie wnikając do niej. Dzięki temu podczas kontaktu z wodą nie powstają plamy, zacieki ani smugi.

NANOTECHNOOGIA

Nanotechnologia jest to pojęcie nauki, która zajmuje się tworzeniem określonych struktur na poziomie manometrycznym, czyli atomów i cząsteczek. Nanometr, czyli miliardowa część metra, jest równa w przybliżeniu stutysięcznej części średnicy ludzkiego włosa. Wielkość – a właściwie niezwykła „małość” cząsteczek – pozwala im na dotarcie do miejsc niedostępnych dla cząstek zwykłej materii.

Nanocząsteczki w preparatach SHIELDON są mniejsze niż pory w chronionych materiałach. Dzięki temu głęboko wnikają w podłoże i trwale się z nim wiążą. Tworzą silnie hydrofobową warstwę), zapobiegającą wnikaniu wody i rozpuszczalnych soli, pozwalającą jednak na przenikanie pary i innych gazów. Dzięki temu podłoże ma możliwość „oddychania”. Preparaty SHIELDON pozwalają zredukować negatywny wpływ środowiska wodnego, taki jak uszkodzenia w wyniku zamarzania, korozja, wykwity na powierzchni betonu, wypłukiwanie soli oraz pigmentów, wpływ kwaśnych deszczów, tworzenie kolonii mikroorganizmów czy blaknięcie.