Porady

Ogólne zasady pielęgnacji kamienia
Aby kamień utrzymał swoje właściwości na długi czas i naturalne piękno muszą zostać zachowane odpowiednie zasady pielęgnacji. Poszczególne grupy kamienia różnią się od siebie m. in. wytrzymałością na ścieranie, twardością, stopniem absorpcji wody, itd. Aby móc zadbać odpowiednio o kamień zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi wskazówkami pielęgnacji i najczęściej zadawanymi pytaniami.

1. CZY KAMIEŃ WYMAGA INTENSYWNEJ PIELĘGNACJI?

Kamień jest jednym z najpiękniejszych i najtrwalszych materiałów wykorzystywanym do wykończenia wnętrz. Jak każdy materiał naturalny kamień wymaga odpowiedniej impregnacji i odpowiedniego traktowania, aby zachować swoje piękno. Pielęgnacja kamienia jednak nie jest ani zbyt wymagająca, ani uciążliwa.

2. W JAKI SPOSÓB NAJLEPIEJ UTRZYMAĆ KAMIEŃ W CZYSTOŚCI?

Zalecane jest, aby systematycznie używać specjalnych środków przeznaczonych jedynie do czyszczenia kamienia, które są powszechnie dostępne w sklepach z chemią budowlaną lub marketach budowlanych. Środki te zapobiegają powstawaniu warstwy niewidzialnego pyłu, chronią kamień przed wnikaniem brudu i wilgoci, a jednocześnie nasycają kolor. Należy pamiętać, aby używać kosmetyków przeznaczonych tylko do pielęgnacji kamienia, gdyż inne powszechnie spotykane środki sprzątające mogą uszkodzić kamień i zmienić jego kolor.

3. DLACZEGO NALEŻY IMPREGNOWAĆ KAMIEŃ?

Kamień naturalny powinien być poddawany regularnej impregnacji. Każdy kamień poprzez użytkowanie ulega eksploatacji, a w jego strukturze pojawiają się mikroszczeliny. Celem impregnacji jest ich likwidacja oraz utworzenie na powierzchni kamienia warstwy ochronnej, która zapobiega wnikaniu ciężkiego do usunięcia brudu w szczeliny powstałe na powierzchni. Na każdym środku do impregnacji widnieje instrukcja zastosowania podana przez producenta. Ponadto zalecane jest, aby kamienie mocno absorbujące wodę, np. piaskowce zostały poddane impregnacji w celu zamknięcia mikroszczelin co zapobiega wchłanianiu wody lub innych cieczy.

4. JAK CZĘSTO  POWINNO SIĘ IMPREGNOWAĆ KAMIEŃ?

Kamień należy impregnować raz na kilka lat i jest to okres zazwyczaj od 3 do 4 lat. Impregnacja to stała i bardzo trwała ochrona przed użytkowaniem, plamami wody lub cieczy czy tłuszczu. Producenci środków impregnujących indywidualnie zalecają sposób zastosowania.

Kamień elewacyjny naturalny powinien być impregnowany przede wszystkim w tym celu, by przetrwał w dobrym stanie długie lata, nie tracąc swoich właściwości. Impregnacja pozwala też na zachowanie przez kamień jego urody i naturalnego piękna. Kamień naturalny na ścianę czy podłogę to prosty sposób na uszlachetnienie wnętrza, jednak by nie tracił na swojej atrakcyjności musi być impregnowany. Czynność tę można wykonać samemu lub zlecić ją wykwalifikowanym fachowcom. Dzięki zastosowaniu powłoki impregnującej okładzina kamienna jest odporna na wszelkie działania czynników zewnętrznych które mogłyby doprowadzić do korozji materiału. Nowoczesne preparaty impregnujące mają właściwości hydrofobowe oraz oleofobowe . Mikroskopijna powłoka powoduje odpychanie kropel wody które spływają po powierzchni zbierając cząsteczki brudu. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie impregnatu wydobywającego kolor oraz podkreślającego strukturę kamienia naturalnego.

5. CZYM RÓŻNI SIĘ GRANIT OD MARMURU?

Granit przede wszystkim jest dużo twardszy i nie chłonie wody tak intensywnie jak marmur. Dzięki temu granit idealnie nadaje się, jako materiał wykończeniowy zewnętrzny. Marmur jest kamieniem miękkim intensywniej absorbującym wodę, ale jednocześnie bardzo pięknym, a po odpowiedniej impregnacji idealnie nadaje się do zastosowania wewnątrz budynków, w łazienkach oraz znajduje swoje zastosowanie w formie wszelkich elementów wykończeniowych.


Wybierz język

  • English
  • Deutsch
  • Čeština

Archiwa