Jak usunąć białe wykwity na łupku kwarcytowym Silver Grey oraz Deoli Green

Wykwity na kamieniach kwarcytowych

Białe wykwity zazwyczaj kółeczka ( jak na załączonym zdjęciu ) – Jest to naturalny wykwit na płytkach kwarcytowych. Najczęściej spotykamy takie ‘kółeczka” na płytkach kamiennych z łupka Silver Grey oraz Deoli Green.

Płytka z takim nalotem to rzecz naturalna i nie jest to wadą kamienia czy też kwestią gorszego gatunku. Oczywiście wizualnie nie jest to zaleta kamienia, a dla estetów wręcz przeciwnie.

Czy można usunąć taki nalot z kamienia ? Jak sobie poradzić z wykwitem na płytce ? Jakich środków użyć do usunięcia białych plam ? Czym usunąć białe zacieki na kamieniu ?

Jeżeli jesteś już posiadaczem pięknej elewacji z kamienia i zauważyłeś charakterystyczne białe kółeczka na swoim łupku to nie musisz panikować. Zdecydowanie można sobie poradzić z takim nalotem i to w bardzo prosty sposób. Jedyne co musisz zrobić to zaopatrzyć się w szczotkę drucianą, najlepiej w postaci nakładki na wkrętarkę i przeprowadzić proces szczotkowania.

Kamień szczotkujemy do całkowitego usunięcia nalotów . Podczas szczotkowania płytka będzie zmieniała się w biały matowy kamień jednak nie musisz się tym martwić. Po samym szczotkowaniu wystarczy przetrzeć naszą elewację namoczoną szmatką. Po takim zabiegu kamień jest już pozbawiony brzydkich nalotów i wygląda tak jak sobie tego życzymy.

Bardzo często widzimy elewacje kamienne na których pojawiły się brzydkie wycieki kleju. Białe zacieki bardzo szpecą płytkę i w efekcie cały budynek. I tutaj też możemy sobie w prosty sposób z takim wyciekiem poradzić. Wystarczy przeprowadzić podobny proces jak w przypadku wykwitów. Oczywiście mając na uwadze, że ciągle mówimy tu o łupku kwarcytowym w naturalnym wykończeniu.

Zacieki na kamieniach

Po wcześniej opisanych zabiegach oczyszczania kamienia warto umyć naszą elewację specjalnym antybakteryjnym płynem przeznaczonym do mycia kamienia naturalnego np Stone Expert od Lovestoned z cząsteczkami srebra , które są antybakteryjne i zapobiegają powstawaniu skupisk bakteryjnych oraz grzybów na powierzchni kamienia.

Kiedy mamy już pięknie umyty kamień to kolejnym i już ostatnim procesem będzie zabezpieczenie naszego łupka impregnatem hydrofobowym , który zabezpieczy go przed wchłanianiem wody oraz ułatwi jego przyszłe czyszczenie. I w tym przypadku również zalecamy zastosowanie impregnatu mocno penetrującego z dodatkiem antybakteryjnego srebra np Lovestoned Invisible coating. Idealny impregnat do łupków kwarcytowych , który nie zmienia barwy kamienia.

Podsumowując w kilku punktach

  1. Wykwity bądź zacieki usuwamy szczotką drucianą
  2.  Przecieramy kamień na mokro
  3. Myjemy płynem specjalnie przeznaczonym do kamienia naturalnego
  4. Impregnujemy kamień środkiem z dodatkiem antybakteryjnych cząstek srebra

 

Porada usuwania wykwitów dotyczy łupków kwarcytowych w wykończeniu naturalnym. Zanim zaczniemy przeprowadzać cały proces zawsze warto spróbować w niewidocznym miejscu na małym kawałku powierzchni czy kamień nie będzie ulegał zniszczeniu.

Udostępnij:

Jak usunąć białe wykwity na łupku kwarcytowym Silver Grey oraz Deoli Green