Montaż forniru czyli jak ciąć arkusze forniru oraz jakim klejem przykleić tzw tapetę z kamienia

Montaż forniru czyli jak ciąć arkusze forniru oraz jakim klejem przykleić tzw tapetę z kamienia.

Montaż forniru kamiennego dekoracyjnego czyli jak ciąć arkusze forniru oraz jakim klejem przykleić tzw tapetę z kamienia.

Montaż forniru kamiennego to również temat rzeka. W tym tekście postaram się Wam przekazać wskazówki na temat cięcia , klejenia oraz impregnacji fornirów kamiennych.

Najczęściej pytacie Czym ciąć fornir kamienny ?  Jaki klej użyć do przyklejenia forniru kamiennego ? Czy impregnujemy kamień przed przyklejeniem czy już po instalacji …. ?

Dekoracyjny fornir kamienny można ciąć przy użyciu różnych rodzajów ostrzy: gilotyn, noży na prowadnicach, noży do blachy, a także wszelakich pił ręcznych i mechanicznych. Jednak zdecydowanie najlepsze są piły mechaniczne , które są dokładniejsze i pozwalają równo bez szarpań pociąć arkusze na pożądany wymiar. Z mojego doświadczenia wynika , że najlepiej użyć cieniutkiej tarczy do stali nierdzewnej. Dlaczego ? Montując taką tarczę na popularnej ‘gumówce’ jesteśmy wstanie przeciąć fornir z bardzo dużą precyzją , bez szarpań, cieniutkie precyzyjne cięcie. Warstwa kamienia na fornirze jest niewielka więc nie ma potrzeby stosowania grubych tarcz do kamienia.

No dobrze ale jak taki fornir przeciąć równo ? Dwie najlepsze metody to cięcie wzdłuż ‘łaty’ lub cięcie za pomocą szyny do pilarki.

Ja wybieram cięcie wzdłuż ‘łaty’. Po wymierzeniu odpowiednich długości na fornir nakładamy łatę ( ja używam kawałka spieku kwarcowego ) Tarczę gumówki delikatnie dociskamy do naszej łaty i przeciągamy wzdłuż. Docięte krawędzie możemy jeszcze doszlifować ręcznie drobnym pilniczkiem lub papierem ściernym.

Jak i czym kleimy fornir kamienny .. ?

Docinanie arkuszy kamiennej tapety mamy już za sobą więc pora na klejenie.

Jak i czym kleimy fornir kamienny ? Zastosowanie odpowiedniego kleju pozwoli zaoszczędzić  sporo czasu i pieniędzy … a także nerwów.  Przed wyborem kleju należy wziąć pod uwagę poziom wilgotności oraz temperatury w miejscu wybranym do instalacji.

Montując fornir kamienny na elewacji budynków musisz zwrócić uwagę aby klej był dostosowany do warunków atmosferycznych czyli z dużym zakresem wytrzymałości na niskie oraz wysokie temperatury. Klej musi być stale elastyczny. Montując arkusze na popularnej ścianie telewizyjnej klej może mieć już niższe parametry ale też musi być to klej elastyczny. Możesz wybrać kleje montażowe w tubach, możesz również zastosować klej stykowy , który świetnie sprawdza się przy oklejaniu mebli.

To co jest najważniejsze w wyborze kleju do forniru ?

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę miejsce klejenia czyli oddziaływanie wysokiej temperatury oraz wilgotność ( elewacja, kominki, fartuch kuchenny, łazienka)  ilość m2 fornirów, wielkość arkuszy …

I tu znowu doświadczenie mówi , że najlepszym wyborem będą kleje dwuskładnikowe epoksydowo poliuretanowe np. doskonały gęsty FLEXSTONE CR2 idealny do każdych warunków. Klej musi być dosyć gęsty zwłaszcza przy dużych formatach. Dzięki dużej gęstości i mocnej przyczepności początkowej unikniemy tzw spływania arkuszy. Mniej nerwów i dużo przyjemniejsza praca . Dlaczego ilość m2 ma znaczenie ? Ponieważ średnio na 1/m2 forniru musimy zastosować około 1kg kleju. Przy większej ilości arkuszy kupowanie kleju w tubach jest nieekonomiczne. Oczywiście jeżeli stosujemy się do zasady nakładania kleju na całą powierzchnię arkusza. Klejąc punktowo możemy zastosować klej montażowy w tubach jednak my zdecydowanie zalecamy pokrywanie klejem całej  powierzchni arkusza forniru. Dlaczego ?

Dzięki takiej metodzie mamy lepszą przyczepność początkową ale przede wszystkim unikamy w późniejszym czasie powstawania tzw bąbli.

Fornir kamienny jest bardzo elastyczny i w przypadku klejenia punktowego zazwyczaj pęcherze powietrza wyjdą i mogą zniszczyć cały efekt naszej pracy.

UWAGA Nie stosujemy cementowych klejów do kamienia

Teraz przechodzimy do impregnacji kamienia.

Proces zabezpieczania naszego forniru to zazwyczaj już ostatni etap instalacji naszej dekoracyjnej okładziny. Zazwyczaj ostatni etap ale możemy to zrobić również przed przyklejeniem poszczególnych arkuszy.

Ja jestem zwolennikiem impregnacji już w ostatnim etapie czyli po montażu . Kiedy mamy już pięknie przyklejony fornir należy go przeczyścić na mokro. Następnie po wyschnięciu nakładamy preparat zabezpieczający. Robimy to wałkiem, pędzlem, gąbką lub po prostu przecieramy nasączoną w impregnacie ściereczką. Pamiętajmy , żeby usuwać zacieki, które mogą wyschnąć i niestety być widoczne. Szczególnie w przypadku używania impregnatu , który wyciąga kolor kamienia . Używajcie dobrych środków, nowoczesnych , które nie wydzielają ostrych zapachów. My zalecamy np. Lovestoned Intensive color , który doskonale chroni kamień przed wodą , tłuszczem oraz innymi brudami i dodatkowo wyostrza kolor kamienia, nadaje mu świeżości. Do łupków kwarcytowych w odcieniach szarości warto zastosować impregnat Lovestoned Invisible coating , który świetnie chroni kamień przed brudem , wodą oraz tłuszczami jednocześnie w ogóle nie zmieniając jego koloru. W przypadku odcieni szarości oraz srebrnych kolorów jest to ważne ponieważ duża część impregnatów może nadać kamieniowi odcień zieleni.

Oczywiście nie ma problemu , żeby każdy arkusz forniru kamiennego zaimpregnować jeszcze przed jego instalacją na ścianie. Będzie to bardziej uciążliwe ale jest tego też jeden duży plus. Kiedy wypłynie nam nadmiar kleju na kamień zdecydowanie łatwiej jest go oczyścić ponieważ niewidoczna warstwa impregnatu będzie wręcz odbijać klej od kamienia.

Już wkrótce przygotuję dla Was szczegółową instrukcję montażu forniru kamiennego. Krok po kroku opiszę każdy etap  montażu elastycznego forniru kamiennego, W tekście znajdziecie wiele cennych wskazówek np. co zrobić kiedy łączenie wyszło nie ładnie i mamy brzydką szparkę.

Udostępnij:

Montaż forniru czyli jak ciąć arkusze forniru oraz jakim klejem przykleić tzw tapetę z kamienia