Zanim zdecydujesz się na kamień

Należy mieć świadomość, że kamień jest materiałem naturalnym, w związku z czym zmiany odcieni, ułożenie kolorystyczne, przeżylenia czy mikropęknięcia nie są wadami, a świadczą jedynie o jego niezwykłości i niepowtarzalności.

 Wszelkie różnice związane z kolorem, strukturą oraz odcieniem  i użyleniem sprzedawanych kamieni w odniesieniu do prezentowanych zdjęć nie stanowią podstawy do uznania reklamacji oraz zwrotu towaru.

Różnice koloru i struktury są naturalną cechą kamienia i w związku z tym nie da się ich przewidzieć.

Kamień naturalny cechuje się dużą zmiennością koloru względem zastosowanego oświetlenia oraz ułożenia. Ten sam kamień może zdecydowanie różnić się kiedy oświetlimy go światłem ciepłym vs światło zimne czy dzienne. Nawet ułożenie pionowe vs poziome może wizualnie zmienić odcień kamienia. 

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Fornir kamienny to doskonała okładzina z kamienia naturalnego, która jest materiałem lekkim, elastycznym i w 100% wodoodpornym z nieskończoną możliwością zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych zastosowań.

Technologia materiału oraz grubość pomiędzy 1 a 3 mm, umożliwia rewolucyjne zastosowania i aplikację na każdej powierzchni.

Ten ekologiczny kamień naturalny wykonany jest przy użyciu całkowicie unikalnej metody produkcji, podczas której cienka warstwa kamienia jest dosłownie „zerwana” z istniejącej płyty kamiennej.

Ściągana warstwa kamienia  jest podwójnie wzmocniona włóknem szklanym oraz żywicą poliestrową, aby zapewnić solidne i giętkie wzmocnienie warstw.

Dzięki takiemu procesowi produkcji zewnętrzna strona forniru kamiennego jest w 100% naturalna. Geologicznie dwa arkusze kamienia nie mogą być identyczne, dzięki czemu gama kolorów fornirów odzwierciedla piękno klasycznych rozwiązań. Fornir kamienny to produkt 100% ekologiczny – brak zanieczyszczeń przy wydobyciu.  Unikalna metoda produkcji, gdzie cienkie warstwy kamienia są zbierane za każdym razem, bez potrzeby agresywnej eksploatacji złóż surowca naturalnego.

Proces produkcji fornirów kamiennych wygląda następująco :

W pierwszej kolejności przygotowaną skałę w celu rozszczelnienia ‘blaszek’ łupka  podgrzewamy za pomocą palnika. Kolejnym krokiem jest wylanie płynnej żywicy epoksydowej na powierzchnię skały. Na żywicę kładziemy cienkie włókno szklane lub flizelinę bawełnianą , którą ponownie smarujemy żywicą. Tak przygotowana warstwa żywicy musi zastygnąć i dobrze związać się z kamieniem. Po ostygnięciu podważamy i zrywamy żywicę. Po takim zabiegu do żywicy przykleiły się ‘blaszki’ łupka, które teraz stanowią wierzchnią warstwę naszego forniru. Cały proces ‘depilacji’ skały z kamienia powtarzamy ponownie dzięki czemu możemy uzyskać zdecydowanie więcej m2 powierzchni niż przy tradycyjnym cięciu kamienia na grube płytki.

Fornir kamienny można ciąć przy użyciu różnych rodzajów ostrzy: gilotyn, noży na prowadnicach, noży do tapet, nożyczek oraz wszelakich pił ręcznych i mechanicznych. Jednak zdecydowanie najlepsze są piły mechaniczne z tarczami do kamienia , które są dokładniejsze i pozwalają równo bez szarpań pociąć arkusze na pożądany wymiar.

! Należy unikać wdychania pyłu krzemionkowego, podczas cięcia i montowania, zalecamy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia

ZALECANE KLEJE zastosowanie odpowiedniego kleju pozwoli zaoszczędzić  sporo czasu i pieniędzy. Przed wyborem kleju należy wziąć pod uwagę poziom wilgotności oraz temperatury w miejscu wybranym do instalacji. Najlepszym wyborem będą kleje epoksydowo poliuretanowe elastyczne np
• Klej do drewna, parkietów i wykładzin syntetycznych
• kleje montażowe typu FIX ALL
• kleje epoksydowe
• kleje budowlane z poliuretanu

• kleje do kasetonów styropianowych

UWAGA Fornir kamienny jest materiałem bardzo elastycznym dlatego jego montaż powinien odbywać się w temperaturze ‘pokojowej’   

Pamiętajmy aby forniry transparentne montować na klej bezbarwny np. Pattex transparent lub FIX ALL Crystal

Fornir kamienny możemy praktycznie zastosować w każdym miejscu gdzie tylko zechcemy. Dzięki jego bardzo cieniutkiej grubości oraz małej wadze jest świetną alternatywą do miejsc gdzie kamień w tradycyjnej ciężkiej formie nie mógłby być zastosowany ze względu na wagę oraz grubość. Bardzo duża elastyczność arkuszy forniru kamiennego czyni ten materiał doskonałym do wykończeń  powierzchni owalnych, wszelakich łuków, okrągłych kolumn itp.

Fornir kamienny możemy zastosować we wszystkich wnętrzach oraz na zewnątrz. Doskonale sprawdza się w salonach, kuchniach czy łazienkach. Jest dobrą okładziną na kominki, meble, drzwi oraz elewacje.


Firma Stoneland nie zaleca stosowania forniru kamiennego na podłogach.


UWAGA  Instalując fornir kamienny na zewnątrz konieczny jest dobór kleju z szerokim zakresem wytrzymałości w niskich oraz wysokich temperaturach. Klej musi być elastyczny ponieważ arkusze pracują pod wpływem temperatur .

Oczywiście żeby długo  cieszyć się pięknem forniru kamiennego należy zadbać o jego ochronę. Szczególnie ważna jest impregnacja w miejscach gdzie kamień bezpośrednio narażony jest na czynniki zewnętrzne.

Najczęściej chronimy kamień przed wodą , tłuszczami oraz brudem.

Impregnacja kamienia naturalnego w każdej postaci to zawsze tylko ‘wybór’

Stoneland oczywiście zdecydowanie zaleca chronić kamień przez aplikację powłoki ochronnej , która zamyka pory kamienia i nie dopuszcza do wchłaniania cieczy.

Jeżeli fornir kamienny zastosujemy na ścianie w salonie np za telewizorem gdzie nie będzie narażony na wodę , brud itp to oczywiście możemy ‘odpuścić’ impregnację ale już ten sam kamień stosując w kuchni gdzie pojawiają się tłuszcze i woda powinniśmy zaaplikowąć powłokę ochronną.

Gdzie na pewno powinniśmy zaimpregnować fornir kamienny oraz inne kamienie naturalne

  • łazienka, szczególnie kabiny prysznicowe
  • kuchnia , zdecydowanie tzw fartuch kuchenny
  • elewacje zewnętrzne
  • tzw przedpokoje
  • wszędzie tam gdzie będzie narażony na dotyk np meble

Ogólne zasady pielęgnacji kamienia

Aby kamień utrzymał swoje właściwości oraz naturalne piękno na długi czas  muszą zostać zachowane odpowiednie zasady pielęgnacji. Poszczególne grupy kamienia różnią się od siebie m. in. wytrzymałością na ścieranie, twardością, stopniem absorpcji wody, itd. Aby móc zadbać odpowiednio o kamień zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi wskazówkami pielęgnacji i najczęściej zadawanymi pytaniami.

Kamień jest jednym z najpiękniejszych i najtrwalszych materiałów wykorzystywanym do wykończenia wnętrz. Jak każdy materiał naturalny kamień wymaga odpowiedniej impregnacji i odpowiedniego traktowania, aby zachować swoje piękno. Pielęgnacja kamienia jednak nie jest ani zbyt wymagająca, ani uciążliwa.

Zalecane jest, aby systematycznie używać specjalnych środków przeznaczonych jedynie do czyszczenia kamienia, które są powszechnie dostępne w sklepach z chemią budowlaną lub marketach budowlanych. Środki te zapobiegają powstawaniu warstwy niewidzialnego pyłu, chronią kamień przed wnikaniem brudu i wilgoci, a jednocześnie nasycają kolor. Należy pamiętać, aby używać kosmetyków przeznaczonych tylko do pielęgnacji kamienia, gdyż inne powszechnie spotykane środki sprzątające mogą uszkodzić kamień i zmienić jego kolor.

Kamień naturalny powinien być poddawany regularnej impregnacji. Każdy kamień poprzez użytkowanie ulega eksploatacji, a w jego strukturze pojawiają się mikroszczeliny. Celem impregnacji jest ich likwidacja oraz utworzenie na powierzchni kamienia warstwy ochronnej, która zapobiega wnikaniu ciężkiego do usunięcia brudu w szczeliny powstałe na powierzchni. Na każdym środku do impregnacji widnieje instrukcja zastosowania podana przez producenta. Ponadto zalecane jest, aby kamienie mocno absorbujące wodę, np. piaskowce zostały poddane impregnacji w celu zamknięcia mikroszczelin co zapobiega wchłanianiu wody lub innych cieczy.

Kamień należy impregnować raz na kilka lat i jest to okres zazwyczaj od 3 do 4 lat. Impregnacja to stała i bardzo trwała ochrona przed użytkowaniem, plamami wody lub cieczy czy tłuszczu. Producenci środków impregnujących indywidualnie zalecają sposób zastosowania.

Kamień elewacyjny naturalny powinien być impregnowany przede wszystkim w tym celu, by przetrwał w dobrym stanie długie lata, nie tracąc swoich właściwości. Impregnacja pozwala też na zachowanie przez kamień jego urody i naturalnego piękna. Kamień naturalny na ścianę czy podłogę to prosty sposób na uszlachetnienie wnętrza, jednak by nie tracił na swojej atrakcyjności musi być impregnowany. Czynność tę można wykonać samemu lub zlecić ją wykwalifikowanym fachowcom. Dzięki zastosowaniu powłoki impregnującej okładzina kamienna jest odporna na wszelkie działania czynników zewnętrznych które mogłyby doprowadzić do korozji materiału. Nowoczesne preparaty impregnujące mają właściwości hydrofobowe oraz oleofobowe . Mikroskopijna powłoka powoduje odpychanie kropel wody które spływają po powierzchni zbierając cząsteczki brudu. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie impregnatu wydobywającego kolor oraz podkreślającego strukturę kamienia naturalnego.

Granit przede wszystkim jest dużo twardszy i nie chłonie wody tak intensywnie jak marmur. Dzięki temu granit idealnie nadaje się, jako materiał wykończeniowy zewnętrzny. Marmur jest kamieniem miękkim intensywniej absorbującym wodę, ale jednocześnie bardzo pięknym, a po odpowiedniej impregnacji idealnie nadaje się do zastosowania wewnątrz budynków, w łazienkach oraz znajduje swoje zastosowanie w formie wszelkich elementów wykończeniowych.

Białe wykwity zazwyczaj kółeczka  – Jest to naturalny wykwit na płytkach kwarcytowych. Najczęściej spotykany na Silver Grey oraz Deoli Green. Wystarczy usunąć go za pomocą szczotki drucianej. Po szczotkowaniu płytkę przecieramy na mokro i wygląda jak nowa. Jednak tak zabieg powinniśmy zrobić jeszcze przed impregnacją. Po szczotkowaniu kamień powinien być zaimpregnowany preparatem ochronnym. Zdecydowanie polecamy Impregnat z antybakteryjnymi jonami srebra np Lovestoned Invisible Coating

więcej o wykwitach na łupkach szukaj w zakładce Blog