Porady

Nasz blog to miejsce, w którym znajdziesz porady oraz inspiracje dotyczące kamienia naturalnego. Obserwuj nas! Jeżeli nie znalazłeś na naszej stronie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania to napisz do nas, a my na pewno nie pozostawimy Cię bez odpowiedzi.

Fornir kamienny? A coż to takiego ?

Zapewne wielu z Was po pierwszym zachwycie fornirem kamiennym zadawało sobie pytania… A co to takiego ten fornir kamienny ? Czy to jest kamień naturalny ? Jak to się tnie , że jest takie cieniutkie ? Czy ten kamień jest wytrzymały ? Czy fornir można stosować w łazience ?

Ilość pytań po kontakcie z arkuszem forniru kamiennego jest wręcz nieskończona . Bardzo często spotykam się z opiniami , że taka forma kamienia naturalnego to jest coś niemożliwego, dlatego podzielę się moją wiedzą na temat tej cieniutkiej okładziny kamiennej , która zdobywa coraz większą popularność.

Zacznijmy ogólnie , prostym językiem zrozumiałym dla każdego. Fornir kamienny to doskonała okładzina z kamienia naturalnego, która jest materiałem lekkim, elastycznym i w 100% wodoodpornym z nieskończoną możliwością zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych zastosowań.

Fornir kamienny możemy praktycznie zastosować w każdym miejscu gdzie tylko zechcemy. Dzięki jego bardzo cieniutkiej warstwie kamienia oraz małej wadze jest świetną alternatywą do miejsc gdzie kamień w tradycyjnej ciężkiej formie nie mógłby być zastosowany ze względu na wagę oraz grubość. Bardzo duża elastyczność arkuszy forniru kamiennego czyni ten materiał doskonałym do wykończeń  powierzchni owalnych, wszelakich łuków, okrągłych kolumn itp. Tapetę z kamienia możemy zastosować we wszystkich wnętrzach oraz na zewnątrz. Doskonale sprawdza się w salonach, kuchniach czy łazienkach. Jest dobrą okładziną na kominki, meble, drzwi oraz elewacje.

Fornir kamienny

Jednak jest kilka wyjątków. Zdecydowanie nie polecam stosowania forniru kamiennego na podłogę ponieważ jest to zbyt cienka warstwa kamienia, która z czasem pod wpływem kontaktu z obuwiem może ulec zniszczeniu. Posadzki są zdecydowanie częściej myte niż inne powierzchnie i to też jest kolejny powód wycierania się kamienia. Kolejnym miejscem , które nie będzie najlepsze dla tak cienkiej formy kamienia naturalnego, są stoły kuchenne robocze oraz blaty kuchenne. W tym przypadku zbyt duża ilość kontaktów z ostrzem noża, kwasami z pożywienia, tłuszczami oraz chemią do mycia nie będzie służyć pięknu naszego kamienia.

W takim razie co z tzw fartuchem kuchennym, czy to dobre miejsce na okładzinę z cieniutkiego kamienia naturalnego w postaci forniru ? No tak … fartuch kuchenny to miejsce narażone na działania przede wszystkim wody oraz tłuszczu i tutaj słusznie pojawia się obawa o późniejszy wygląd naszego kamienia. Przecież nikt nie chce mieć tłustych , widocznych plam w swojej kuchni. Najprostszym rozwiązaniem aby uniknąć takiej sytuacji jest zabezpieczenie kamienia specjalnym impregnatem hydrofobowym , który będzie odbijał od swojej powierzchni cząsteczki wody oraz tłuszczów. Jest to widoczny efekt sperlania się cieczy, która zamiast wchłaniać się to spływa po kamieniu. Podobnie jest z tłuszczem. Oczywiście zabezpieczenie forniru nie zwalnia nas od sprzątania. Zbyt długie narażanie kamienia na zalegający tłuszcz może doprowadzić do jego delikatnego wchłonięcia. Pamiętajmy o tym i starajmy się usuwać takie plamy tłuszczu na bieżąco, zaraz po zakończonym smażeniu.  Konkludując fartuch kuchenny to miejsce gdzie możemy zainstalować nasz fornir kamienny , który obowiązkowo zabezpieczamy dobrym impregnatem oraz dbamy o jego wygląd na bieżąco .