Porady

Nasz blog to miejsce, w którym znajdziesz porady oraz inspiracje dotyczące kamienia naturalnego. Obserwuj nas! Jeżeli nie znalazłeś na naszej stronie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania to napisz do nas, a my na pewno nie pozostawimy Cię bez odpowiedzi.

Kamień naturalny jako element dekoracyjny

Zastosowanie płytek kamiennych na zewnątrz jest w naturalny sposób uzasadnione. Kamień na elewacji swoim niepowtarzalnym wyglądem przykuwa wzrok, doskonale wtapia się w otoczenie i uwodzi.

Uroda i trwałość kamieni elewacyjnych są niezaprzeczalne. Właściwie dobrany, ułożony i zabezpieczony będzie cieszył oko wiele lat oraz będzie wpływał na zachowanie ścian w odpowiednim stanie. Kamień dekoracyjny na elewacji w formie płytek to ozdoba i zabezpieczenie ścian naszego budynku.

Płytki kamienne elewacyjne z powodzeniem można stosować na  całej fasadzie domu podmurówce lub oklejeniu tylko części ścian tworząc dekoracyjny element budynku. Wielka zaletą kamieni elewacyjnych jest możliwość dopasowania ich kształtu, formy i rozmiaru do indywidualnego projektu naszej elewacji.

Najczęściej stosowane płytki na cokół budynku są w mniejszych formatach. Możemy je ułożyć na tzw cegiełkę tworząc naturalny wygląd 3D  Płytki na opaskę domu mogą też być w większym ,bardzo popularnym formacie 30x60cm . Klienci firmy Stoneland najczęściej do pokrycia fasad swoich domów wybierają kamień naturalny łupek kwarcytowy w kolorach szarości jak np Silver Grey czy srebrna płytka kamienna Silver Shine. Popularny kamień to również łupek Deoli Green, który ma charakterystyczne rude przebarwienia oraz głęboką fakturę łupanego kamienia. Niezmiennym powodzeniem jako okładzina elewacji budynków cieszy się matowa , grafitowa płytka z rudymi przebarwieniami California Gold. Poza ogromnym wyborem kolorów kamienia naturalnego, płytki elewacyjne to również szeroki wachlarz wykończenia powierzchni kamienia. Możemy wybrać płytki matowe lub połyskujące jak np łupki kwarcytowe z widocznymi drobinkami kwarcytu , które pięknie oddają światło. Mamy wybór kamieni szlifowanych, polerowanych na tzw lustro , szczotkowanych i najpopularniejszych płytek w wykończeniu naturalnym.

Na fasady budynków użyteczności publicznej, biurowce oraz nowoczesne budowle częściej wybiera się polerowane oraz szlifowane płytki kamienne. Bardzo popularnym i niezwykle eleganckim kamieniem jest granit w formie płytek. Możemy wybrać czarny granit polerowany Absolut Black lub przełamany drobinkami złota granit Star Galaxy, który nada niepowtarzalnego eleganckiego charakteru. Nowoczesne kolory kamienia naturalnego to oczywiście stalowe szarości, które najpiękniej prezentują się na płytce granitowej Steel Grey. Płytka granitowa to nie tylko eleganckie wykończenie fasady ale przede wszystkim bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia oraz ząb czasu.

Fornir kamienny na elewację

Pisząc o  nowoczesnych okładzinach elewacyjnych naszych budynków nie możemy pominąć  fornirów kamiennych, które ze względu na swoją bardzo małą grubość często nazywane są tapetą z kamienia. Decydując się na oklejenie naszej elewacji fornirem kamiennym zyskujemy więcej możliwości niż w przypadku tradycyjnej płytki kamiennej. Forniry kamienne to przede wszystkim możliwość zastosowania dużego formatu kamienia na ścianach naszej  fasady. Z powodzeniem możemy przykleić wielkie płyty kamienne  o wymiarach 122×244 lub nawet 305×122 cm. Dużym atutem  fornirów kamiennych jest ich elastyczność oraz niska waga. Dużym arkuszem tapety z kamienia możemy okleić okrągłe filary oraz łuki na fasadach budynku.

Wybierając płytki kamienne na elewację zyskujemy w zamian niezwykłą trwałość, jakość i charakter, jaki kamień naturalny potrafi nadać domowi i otoczeniu.

Uroda i trwałość kamienia zdecydowanie warte są jego ceny.