Porady

Nasz blog to miejsce, w którym znajdziesz porady oraz inspiracje dotyczące kamienia naturalnego. Obserwuj nas! Jeżeli nie znalazłeś na naszej stronie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania to napisz do nas, a my na pewno nie pozostawimy Cię bez odpowiedzi.

Jak efektownie wykończyć ściany ? Wypróbuj kamień naturalny łupek

Kamień naturalny jest uniwersalnym pomysłem na nietuzinkowe oraz ponadczasowe wykończenie wnętrz.

Kamień naturalny we wnętrzach

Kamieniem naturalnym możemy pokryć  wszelkie powierzchnie i dopasować go do każdego pomieszczenia. Płytki kamienne z łatwością dopasujemy do każdego stylu i nie ważne czy będzie to styl loftowy, rustykalny, nowoczesny czy klasyczny. Kochasz styl glamour lub minimalistyczny i chcesz mieć w swoim domu kamień naturalny ? Wybierz łupek, który w swojej szerokiej gamie kolorystycznej zaskoczy nawet największego malkontenta.

Jako okładzinę ścienną możemy zastosować płytki kamienne z łupka o gr. od 10 do 12 mm. Największym atutem kamiennych okładzin jest ich naturalność, która przejawia się w niepowtarzalnych ubarwieniach i bogactwie wykończenia powierzchni. Na ścianach najchętniej wykorzystuje się płytki dekoracyjne z łupka w wykończeniu naturalnym , które charakteryzuje się głęboką fakturą kamienia czyli nieregularnie rozmieszczonymi wgłębieniami. Dzięki takiemu wykończeniu powierzchni płytki kamiennej możemy stworzyć niepowtarzalne klimatyczne wnętrze, a dodając odpowiednie oświetlenie jeszcze bardziej podkreślić naturalność oraz piękną fakturę łupka. Stosując takie wykończenie kamienia pamiętaj , że mocno widoczna faktura kamienia lepiej będzie prezentować się w połączeniu z gładkimi ścianami.

Jeżeli szukasz różnorodności jednak nie bardzo podobają  Ci się zbyt mocno widoczne warstwy kamienia to wybierz płytki kamienne gładkie czyli takie w wykończeniu szlifowanym lub nawet polerowanym. Błyszcząca powierzchnia szlifowanego kamienia łupka kwarcytowego efektownie odbija światło i nadaje nowoczesnego charakteru jednocześnie zachowując naturalność dzięki różnorodnemu ułożeniu żył widocznych na powierzchni płytek. Doskonałym przykładem są płytki z łupka kwarcytowego Silver Shine lub Silver Grey , znakomicie odnajdujące się w mieszkaniach nowoczesnych zarówno na ścianach jak i posadzkach.

Szukając kamienia dekoracyjnego , który musi pasować do wybranego przez Ciebie stylu koniecznie musisz zwrócić uwagę nie tylko  na wygląd powierzchni, czyli wybierasz płytkę gładką lub wykończoną naturalnie ale przede wszystkim na kolorystykę okładziny kamiennej. Jak już wcześniej wspominałem łupek to taki kamień naturalny , którego zakres kolorów jest wręcz nieograniczony. Możesz wybrać płytki jednolite kolorystycznie lub wielokolorowe kamienie ozdobne. Bardzo popularny  na ścianę do salonu lub do loftowej łazienki jest  czarny kamień czyli Indyjski łupek Black. Wspaniale prezentuje się w kuchni, salonie, łazience uszlachetniając ścianę jak i podłogi szary kamień ozdobny łupek Silver Grey. Idealnie podkreśla luksusowy charakter każdego wnętrza miedziany łupek Copper. Dobierając płytki kamienne na ścianę możesz wybrać szary kamień wpadający w oliwkową poświatę łupek kwarcytowy Ocean. Srebro, szarości oraz rudości znajdziesz w kamieniu Silver Shine lub łupku Deoli Green, który wpada w zielonkawą poświatę. Szukając mocno kontrastowych kolorów możesz wybrać płytki na powierzchni których znajduje się grafit przeplatany rudościami jak w kamieniu dekoracyjnym California Gold lub bardzo kolorowy kamień Indian Autumn. Wszystkie kamienie jednolite w kolorze, a zwłaszcza te płytki ścienne bogate kolorystycznie , ułożone na cienką spoinę tworzą jednolitą płaszczyznę, w której wyróżniają się jedynie splątane żyłki kamienia.

Kamień dekoracyjny łupek

Bardzo dużym atutem dekoracyjnych płytek kamiennych z łupka Indyjskiego jest łatwość obróbki oraz możliwość doboru pożądanego formatu . Najbardziej popularna jest płytka w wielkości 30×60 cm oraz mniejsze tzw mozaiki kamienne tworzące efekt 3d Tutaj wielkość pojedynczej płytki to zazwyczaj 10x30cm . W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się płytki wielkoformatowe. Dostępne w sprzedaży są nawet płyty łupkowe o wymiarze 120×60 cm. Każda płytka kamienna bardzo łatwo poddaje się obróbce cięcia. Nie jest problemem zakończenie, tutaj z pomocą przychodzi nam cięcie pod kątem 45 stopni. Jeżeli mamy ochotę to kamień możemy pociąć sobie praktycznie do każdego formatu i ułożyć na ścianie niepowtarzalny wzór kamiennej mozaiki.

Jeszcze większe możliwości dużych formatów kamienia daje nam fornir kamienny , który zazwyczaj wykonany jest właśnie z łupka. Większym ograniczeniem jest wielkość Twoich ścian niż wielkość płyty kamiennej tapety, która może mieć wielkość  3 metrów , szerokości ponad 120 cm przy minimalnej grubości . Ten cienki kamień to tylko 3mm grubości i bardzo niska waga. Ciężar takiej płyty kamiennej to około 2 kg/m2. Fornir kamienny to jeszcze większa gama kolorystyczna niż tradycyjna płytka kamienna. Zastosowane na ścianie forniry kamienne tworzą  niezwykle dekoracyjną okładzinę, która nadaje wnętrzu luksusowy wyraz.
Decydując się na dekoracyjny kamień ozdobny pamiętaj, że obłożona nim ściana będzie dominować we wnętrzu, dlatego stosuje się go przeważnie w dużych reprezentacyjnych salonach, w których zostawia się miejsce dla przestrzeni i światła. Dzięki temu ściana pokryta łupkiem kamiennym nie przytłacza, lecz zachwyca. Płytki z łupka to dar natury podobnie jak drewno więc nie bój się i łącz te dwa cudowne materiały. Twórz niepowtarzalne ułożenia i ciesz się ponadczasowym pięknem swojego wnętrza.