Porady

Nasz blog to miejsce, w którym znajdziesz porady oraz inspiracje dotyczące kamienia naturalnego. Obserwuj nas! Jeżeli nie znalazłeś na naszej stronie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania to napisz do nas, a my na pewno nie pozostawimy Cię bez odpowiedzi.

Jak usunąć białe wykwity na łupku kwarcytowym Silver Grey oraz Deoli Green

Białe wykwity jest to naturalny wykwit na płytkach kwarcytowych. Najczęściej spotykamy je na płytkach kamiennych z łupka Silver Grey oraz Deoli Green.

 

Wykwity na kamieniach kwarcytowych

Białe wykwity zazwyczaj kółeczka (jak na poniższym zdjęciu ) – Jest to naturalny wykwit na płytkach kwarcytowych. Najczęściej spotykamy takie ‘kółeczka” na płytkach kamiennych z łupka Silver Grey oraz Deoli Green. Płytka z takim nalotem to rzecz naturalna i nie jest to wadą kamienia czy też kwestią gorszego gatunku. Oczywiście wizualnie nie jest to zaleta kamienia, a dla estetów wręcz przeciwnie.

Czy można usunąć taki nalot z kamienia? Jak sobie poradzić z wykwitem na płytce? Jakich środków użyć do usunięcia białych plam? Czym usunąć białe zacieki na kamieniu?

Jeżeli jesteś już posiadaczem pięknej elewacji z kamienia i zauważyłeś charakterystyczne białe kółeczka na swoim łupku to nie musisz panikować. Zdecydowanie można sobie poradzić z takim nalotem i to w bardzo prosty sposób. Jedyne co musisz zrobić to zaopatrzyć się w szczotkę drucianą, najlepiej w postaci nakładki na wkrętarkę i przeprowadzić proces szczotkowania.

 

Kamień szczotkujemy do całkowitego usunięcia nalotów . Podczas szczotkowania płytka będzie zmieniała się w biały matowy kamień jednak nie musisz się tym martwić. Po samym szczotkowaniu wystarczy przetrzeć naszą elewację namoczoną szmatką. Po takim zabiegu kamień jest już pozbawiony brzydkich nalotów i wygląda tak jak sobie tego życzymy.

Bardzo często widzimy elewacje kamienne na których pojawiły się brzydkie wycieki kleju. Białe zacieki bardzo szpecą płytkę i w efekcie cały budynek. I tutaj też możemy sobie w prosty sposób z takim wyciekiem poradzić. Wystarczy przeprowadzić podobny proces jak w przypadku wykwitów. Oczywiście mając na uwadze, że ciągle mówimy tu o łupku kwarcytowym w naturalnym wykończeniu.

Zacieki na kamieniach

Po wcześniej opisanych zabiegach oczyszczania kamienia warto umyć naszą elewację specjalnym antybakteryjnym płynem przeznaczonym do mycia kamienia naturalnego np. Stone Expert od Lovestoned z cząsteczkami srebra, które są antybakteryjne i zapobiegają powstawaniu skupisk bakteryjnych oraz grzybów na powierzchni kamienia.

Kiedy mamy już pięknie umyty kamień to kolejnym i już ostatnim procesem będzie zabezpieczenie naszego łupka impregnatem hydrofobowym , który zabezpieczy go przed wchłanianiem wody oraz ułatwi jego przyszłe czyszczenie. I w tym przypadku również zalecamy zastosowanie impregnatu mocno penetrującego z dodatkiem antybakteryjnego srebra np Lovestoned Invisible coating. Idealny impregnat do łupków kwarcytowych , który nie zmienia barwy kamienia.

Podsumowując w kilku punktach

  1. Wykwity bądź zacieki usuwamy szczotką drucianą
  2. Przecieramy kamień na mokro
  3. Myjemy płynem specjalnie przeznaczonym do kamienia naturalnego
  4. Impregnujemy kamień środkiem z dodatkiem antybakteryjnych cząstek srebra

 

Porada usuwania wykwitów dotyczy łupków kwarcytowych w wykończeniu naturalnym. Zanim zaczniemy przeprowadzać cały proces zawsze warto spróbować w niewidocznym miejscu na małym kawałku powierzchni czy kamień nie będzie ulegał zniszczeniu.