Fornir kamienny ? a coż to takiego ?

Fornir kamienny

Zapewne wielu z Was po pierwszym zachwycie  fornirem kamiennym zadawało sobie pytania…

a co to takiego ten fornir kamienny ? Czy to jest kamień naturalny ? Jak to się tnie , że jest takie cieniutkie ? Czy ten kamień jest wytrzymały ? Czy fornir można  stosować w łazience ?

Ilość pytań po kontakcie z arkuszem forniru kamiennego jest wręcz nieskończona . Bardzo często spotykam się z opiniami , że taka forma kamienia naturalnego to jest coś niemożliwego, dlatego podzielę się moją wiedzą na temat tej cieniutkiej okładziny kamiennej , która zdobywa coraz większą popularność.

Zacznijmy ogólnie , prostym językiem zrozumiałym dla każdego. Fornir kamienny to doskonała okładzina z kamienia naturalnego, która jest materiałem lekkim, elastycznym i w 100% wodoodpornym z nieskończoną możliwością zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych zastosowań.

Fornir kamienny możemy praktycznie zastosować w każdym miejscu gdzie tylko zechcemy. Dzięki jego bardzo cieniutkiej warstwie kamienia oraz małej wadze jest świetną alternatywą do miejsc gdzie kamień w tradycyjnej ciężkiej formie nie mógłby być zastosowany ze względu na wagę oraz grubość. Bardzo duża elastyczność arkuszy forniru kamiennego czyni ten materiał doskonałym do wykończeń  powierzchni owalnych, wszelakich łuków, okrągłych kolumn itp. Tapetę z kamienia możemy zastosować we wszystkich wnętrzach oraz na zewnątrz. Doskonale sprawdza się w salonach, kuchniach czy łazienkach. Jest dobrą okładziną na kominki, meble, drzwi oraz elewacje.

Fornir kamienny

Jednak jest kilka wyjątków. Zdecydowanie nie polecam stosowania forniru kamiennego na podłogę ponieważ jest to zbyt cienka warstwa kamienia, która z czasem pod wpływem kontaktu z obuwiem może ulec zniszczeniu. Posadzki są zdecydowanie częściej myte niż inne powierzchnie i to też jest kolejny powód wycierania się kamienia. Kolejnym miejscem , które nie będzie najlepsze dla tak cienkiej formy kamienia naturalnego, są stoły kuchenne robocze oraz blaty kuchenne. W tym przypadku zbyt duża ilość kontaktów z ostrzem noża, kwasami z pożywienia, tłuszczami oraz chemią do mycia nie będzie służyć pięknu naszego kamienia.

W takim razie co z tzw fartuchem kuchennym, czy to dobre miejsce na okładzinę z cieniutkiego kamienia naturalnego w postaci forniru ? No tak … fartuch kuchenny to miejsce narażone na działania przede wszystkim wody oraz tłuszczu i tutaj słusznie pojawia się obawa o późniejszy wygląd naszego kamienia. Przecież nikt nie chce mieć tłustych , widocznych plam w swojej kuchni. Najprostszym rozwiązaniem aby uniknąć takiej sytuacji jest zabezpieczenie kamienia specjalnym impregnatem hydrofobowym , który będzie odbijał od swojej powierzchni cząsteczki wody oraz tłuszczów. Jest to widoczny efekt sperlania się cieczy, która zamiast wchłaniać się to spływa po kamieniu. Podobnie jest z tłuszczem. Oczywiście zabezpieczenie forniru nie zwalnia nas od sprzątania. Zbyt długie narażanie kamienia na zalegający tłuszcz może doprowadzić do jego delikatnego wchłonięcia. Pamiętajmy o tym i starajmy się usuwać takie plamy tłuszczu na bieżąco, zaraz po zakończonym smażeniu.  Konkludując fartuch kuchenny to miejsce gdzie możemy zainstalować nasz fornir kamienny , który obowiązkowo zabezpieczamy dobrym impregnatem oraz dbamy o jego wygląd na bieżąco .

Technologia materiału oraz grubość pomiędzy 1 a 3 mm, umożliwia rewolucyjne zastosowania i aplikację na każdej powierzchni. Ten ekologiczny kamień naturalny wykonany jest przy użyciu całkowicie unikalnej metody produkcji, podczas której cienka warstwa kamienia jest dosłownie „zerwana” z istniejącej płyty kamiennej. Ściągana warstwa kamienia  jest podwójnie wzmocniona włóknem szklanym oraz mieszanką żywic, aby zapewnić solidne i giętkie wzmocnienie warstw. Dzięki takiemu procesowi produkcji zewnętrzna strona forniru kamiennego jest w 100% naturalna. Geologicznie dwa arkusze kamienia nie mogą być identyczne, dzięki czemu gama kolorów fornirów odzwierciedla piękno klasycznych rozwiązań. Fornir kamienny to produkt 100% ekologiczny – brak zanieczyszczeń przy wydobyciu.  Unikalna metoda produkcji, gdzie cienkie warstwy kamienia są zbierane za każdym razem, bez potrzeby agresywnej eksploatacji złóż surowca naturalnego.

Zaraz zaraz , miało być prosto i zrozumiale , a więc kolokwialnie mówiąc porównajmy to do depilacji plastrem. Przyklejamy plasterek z woskiem do ciała i odrywamy. Po oderwaniu z  jednej strony mamy plasterek, a z drugiej to już sama natura. I dokładnie tak robi się fornir kamienny. Najlepszym kamieniem do produkcji forniru jest łupek , który ze względu na swoją strukturę najłatwiej poddaje się takiej ‘depilacji’ Oczywiście możemy spotkać forniry jeszcze z kilku innych kamieni takich jak marmur czy wapień. Obecnie na rynku pojawiają się także forniry kamienne ‘hybrydy’ Jest to kamień naturalny z dodatkiem ciekłego metalu lub specjalnego rodzaju efektownej farby.

Bardzo popularne są również forniry kamienne translucent. Jest to dokładnie taki sam fornir kamienny jednak różniący się materiałem służącym do zrywania kamienia z wcześniej przygotowanego bloku skały . W tym przypadku stosujemy żywice transparentne , które pozwalają na przenikanie światła przez cienką warstwę kamienia. Bez źródła światła kamień wygląda jak standardowy fornir jednak kiedy podświetlimy arkusz od wewnętrznej strony uzyskamy piękny efekt podświetlonego kamienia naturalnego. Z takiej formy forniru możemy zrobić piękne lampy, efektownie podświetlone dające nastrój ściany czy nawet naturalne obrazy.

Fornir kamienny z powodzeniem znajdzie zastosowanie w klasycznych aranżacjach oraz nowoczesnych projektach , w których chętnie wykorzystujemy kamień wielkoformatowy. Dzięki już wcześniej opisywanej technologii pozyskiwania arkuszy forniru kamiennego, która czyni bryty bardzo elastycznymi możemy uzyskać bardzo duże formaty naszego forniru. Najpopularniejsze wymiary naszych kamiennych tapet zaczynają się od 61×122 cm do 305x122cm. Bardzo pożądanym formatem jest bryt o wymiarze 244×122 cm.

Wyobrażacie sobie transport tak wielkiego formatu na drugi koniec miasta ,a nawet kraju ? I tu kolejne miłe zaskoczenie. Taka forma kamienia jest na tyle elastyczna , że możemy swobodnie taki arkusz zwinąć w rolkę która swobodnie zmieści się na tylne siedzenia nawet małego samochodu. Wysyłka kurierska w specjalnym kartonie to też żaden problem. Trzeba jeszcze wspomnieć o wadze takiego arkusza. Średnio na 1m2 to około 1,5kg. Wszystko też zależy od rodzaju kamienia , który sobie wybierzemy, ponieważ część łupków zrywa się dość regularnie i cieniutko natomiast inne jak łupki kwarcytowe  mogą zrywać się grubszymi nieregularnymi warstwami .

W kolejnym tekście napiszę coś więcej o sposobach klejenia oraz docinania fornirów kamiennych

Udostępnij:

Fornir kamienny ? a coż to takiego ?