Porady

Nasz blog to miejsce, w którym znajdziesz porady oraz inspiracje dotyczące kamienia naturalnego. Obserwuj nas! Jeżeli nie znalazłeś na naszej stronie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania to napisz do nas, a my na pewno nie pozostawimy Cię bez odpowiedzi.

Wszystko na temat forniru kamiennego

Wszystkie najważniejsze informacje na temat forniru kamiennego, od możliwości zastosować po ich pielęgnację.

Co to jest fornir kamienny?

Fornir kamienny to doskonała okładzina z kamienia naturalnego, która jest materiałem lekkim, elastycznym i w 100% wodoodpornym z nieskończoną możliwością zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych zastosowań. Technologia materiału oraz grubość pomiędzy 1 a 3 mm, umożliwia rewolucyjne zastosowania i aplikację na każdej powierzchni.

Ten ekologiczny kamień naturalny wykonany jest przy użyciu całkowicie unikalnej metody produkcji, podczas której cienka warstwa kamienia jest dosłownie „zerwana” z istniejącej płyty kamiennej. Ściągana warstwa kamienia  jest podwójnie wzmocniona włóknem szklanym oraz żywicą poliestrową, aby zapewnić solidne i giętkie wzmocnienie warstw.

Dzięki takiemu procesowi produkcji zewnętrzna strona forniru kamiennego jest w 100% naturalna. Geologicznie dwa arkusze kamienia nie mogą być identyczne, dzięki czemu gama kolorów fornirów odzwierciedla piękno klasycznych rozwiązań. Fornir kamienny to produkt 100% ekologiczny – brak zanieczyszczeń przy wydobyciu.  Unikalna metoda produkcji, gdzie cienkie warstwy kamienia są zbierane za każdym razem, bez potrzeby agresywnej eksploatacji złóż surowca naturalnego.

Jak robi się fornir kamienny?

Proces produkcji fornirów kamiennych wygląda następująco: w pierwszej kolejności przygotowaną skałę w celu rozszczelnienia ‘blaszek’ łupka  podgrzewamy za pomocą palnika. Kolejnym krokiem jest wylanie płynnej żywicy epoksydowej na powierzchnię skały. Na żywicę kładziemy cienkie włókno szklane lub flizelinę bawełnianą , którą ponownie smarujemy żywicą. Tak przygotowana warstwa żywicy musi zastygnąć i dobrze związać się z kamieniem. Po ostygnięciu podważamy i zrywamy żywicę. Po takim zabiegu do żywicy przykleiły się ‘blaszki’ łupka, które teraz stanowią wierzchnią warstwę naszego forniru.

Cały proces ‘depilacji’ skały z kamienia powtarzamy ponownie dzięki czemu możemy uzyskać zdecydowanie więcej m2 powierzchni niż przy tradycyjnym cięciu kamienia na grube płytki.

Czym tniemy arkusze forniru kamiennego?

Fornir kamienny można ciąć przy użyciu różnych rodzajów ostrzy: gilotyn, noży na prowadnicach, noży do tapet, nożyczek oraz wszelakich pił ręcznych i mechanicznych. Jednak zdecydowanie najlepsze są piły mechaniczne z tarczami do kamienia, które są dokładniejsze i pozwalają równo bez szarpań pociąć arkusze na pożądany wymiar.

Należy unikać wdychania pyłu krzemionkowego, podczas cięcia i montowania, zalecamy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Jaki klej stosujemy do fornirów kamiennych?

Zalecane kleje zastosowanie odpowiedniego kleju pozwoli zaoszczędzić  sporo czasu i pieniędzy. Przed wyborem kleju należy wziąć pod uwagę poziom wilgotności oraz temperatury w miejscu wybranym do instalacji. Najlepszym wyborem będą kleje epoksydowo poliuretanowe stale elastyczne elastyczne

Klej, który bez wątpienia możemy zastosować w każdych warunkach to FlexStone B CR. Idealna mieszanka żywic do zastosowania na zewnątrz oraz wewnątrz. Nie straszny mu mróz , wilgoć oraz wysokie temperatury co w przypadku elewacji oraz stref mokrych  jest kluczowe. 

 

UWAGA Fornir kamienny jest materiałem bardzo elastycznym dlatego jego montaż powinien odbywać się w temperaturze ‘pokojowej’. Pamiętajmy, aby forniry transparentne montować na klej bezbarwny np. Pattex transparent lub FIX ALL Crystal.

Gdzie możemy zastosować fornir kamienny i czy nadaje się na elewację?

Fornir kamienny możemy praktycznie zastosować w każdym miejscu gdzie tylko zechcemy. Dzięki jego bardzo cieniutkiej grubości oraz małej wadze jest świetną alternatywą do miejsc gdzie kamień w tradycyjnej ciężkiej formie nie mógłby być zastosowany ze względu na wagę oraz grubość. Bardzo duża elastyczność arkuszy forniru kamiennego czyni ten materiał doskonałym do wykończeń  powierzchni owalnych, wszelakich łuków, okrągłych kolumn itp.

Fornir kamienny możemy zastosować we wszystkich wnętrzach oraz na zewnątrz. Doskonale sprawdza się w salonach, kuchniach czy łazienkach. Jest dobrą okładziną na kominki, meble, drzwi oraz elewacje.

Czy musimy impregnować fornir kamienny?

Impregnacja kamienia naturalnego w każdej postaci to zawsze tylko ‘wybór’. Stoneland oczywiście zdecydowanie zaleca chronić kamień przez aplikację powłoki ochronnej , która zamyka pory kamienia i nie dopuszcza do wchłaniania cieczy. Jeżeli fornir kamienny zastosujemy na ścianie w salonie np za telewizorem gdzie nie będzie narażony na wodę , brud itp to oczywiście możemy ‘odpuścić’ impregnację ale już ten sam kamień stosując w kuchni gdzie pojawiają się tłuszcze i woda powinniśmy zaaplikowąć powłokę ochronną.

Gdzie na pewno powinniśmy zaimpregnować fornir kamienny oraz inne kamienie naturalne

  •     łazienka, szczególnie kabiny prysznicowe
  •     kuchnia , zdecydowanie tzw fartuch kuchenny
  •     elewacje zewnętrzne
  •     tzw przedpokoje
  •     wszędzie tam gdzie będzie narażony na dotyk np meble

 

szczegółowa instrukcja montażu fornirów kamiennych .pdf